Zawieszenie postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy



Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że przed nabyciem praw do nieruchomości, na której planują inwestycję, warto sprawdzić jakie plany odnośnie danego terenu dotyczące jego zagospodarowania ma gmina. Ustalenia te wynikają z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku planu z decyzji o warunkach zabudowy.

Co jeśli po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy gmina przystąpi do uchwalania planu miejscowego?


Może się zdarzyć, że po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, gmina przystąpi do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy może zostać zawieszone na okres nawet dziewięciu miesięcy.Zawieszenie postępowanie nie jest obowiązkowe i wymaga rozwazenia konkretnego przypadku przy uwzględnieniu stopnia zaawansowania prac nad miejscowym planem.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Ponieważ ustawodawca posłużył się słowami "można zawiesić", nie nałożył na organ obowiązku zawieszenia postępowania, a przyznał kompetencję do oceny, czy zasadnym jest w danej sytuacji zawieszenie tego postępowania.

W myśl art. 62 ust.1pkt 1 i 2 powołanej ustawy, organ podejmuje - a więc już obowiązkowo - postępowanie i wydaje decyzję, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zwieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego albo w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.


W przypadku, gdy realizacja danej inwestycji będzie zgodna z tworzonym planem, wówczas zawieszenie postępowania nie będzie celowe. Jeżeli jednak zachodzi prawdopodobieństwo, że ustalenia projektowanego planu będą sprzeczne z decyzją o warunkach zabudowy organ powinien postępowanie zawiesić (por. wyrok WSA w Warszawie z 23.11.2009 r., IV SA/Wa 1137/09).


W wyroku z dnia 09 kwietnia 2008 roku, sygnatura akt II SA/Rz 920/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekł, że już samo podjęcie przez organ wiadomości o zamiarze podjęcia przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego jest wystarczającą okolicznością do zwieszenia postępowania, a w sytuacji gdy istnieje realne niebezpieczeństwo sprzeczności między ustaleniami planu a decyzją o warunkach zabudowy, wskazane jest zawieszenie postępowania dla zabezpieczenia przed ewentualną koniecznością stwierdzenia wygaśnięcia decyzji zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.


Zgodnie z wymienionym przez WSA art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy, organ który wydał decyzję stwierdza jej wygaśnięcie jeżeli dla terenu uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Przepis ten nie znajduje zastosowania jeżeli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę -art. 65 ust. 2.

Zawieszenie postępowania jest obligatoryjne, jeżeli zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wniosek dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu.
W większości wypadków zawieszenie postępowania jest fakultatywne. Oznacza to, że ustawodawca pozostawił ocenie organu czy zasadnym jest dalsze prowadzenie postępowania i wydanie decyzji czy też lepiej skorzystać z prawa do zawieszenia postępowania.



art. 62, art. 65 Ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Komentarze

  1. Często bywa tak, że nawet z pozoru błaha sprawa może przybrać nieoczekiwany obrót. Zawsze lepiej zwrócić się o wsparcie prawne do kompetentnego radcy.
    https://kitg.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty